10 اثر مخرب فریاد زدن بر سر کودکان

همان گونه که می دانید تربیت فرزندان امر بسیار حساسی است و نیاز به نکته سنجی های فراوانی دارد. گاهی اوقات والدین به دلیل خستگی و مشغله ای که دارند، صبوری لازم برای برخورد با فرزندشان را ندارند و لذا بر سر آن ها فریاد می زند. لازم است بدانید که فریاد زدن بر سر کودکان اثرات مخربی بر شخصیت آن ها می گذارد و باید از این کار اجتناب کرد. در ادامه به معرفی 10 اثر مخربی که فریاد زدن بر سر کودکان به همراه دارد، می پردازیم.

فرزندپروری و والدگری، پُر از چالش های گوناگون است. از غذا دادن به کودکتان گرفته تا آموزش نظم و انضباط به او همگی مطمئناً نیاز به صبوری شما دارد. کودکان به همان اندازه که می توانند مشکل آفرین و دردسر ساز باشند، می توانند خوب و آرام هم باشند. شما ممکن است گاهی بر سر کودکتان فریاد بکشید، اما اندکی بعد احساس ندامت کنید و با خرید هدیه یا خوراکی از دل کودکتان در بیاورید. این روش اثر روانی مخربی بر روی شما و کودکتان دارد. به جای فریاد کشیدن، ارتباط موثر را امتحان کنید.

چرا والدین بر سر کودکانشان فریاد می زنند؟

حقیقت این است که ما زندگی پر استرسی داریم و شما ممکن است بیش از حد کار کنید. این دلیل اصلی واکنش ناخواسته شما به اعمال کوچک کودکتان است. دلیل دیگر این است که کودکتان از شما اطاعت نمی کند و مدام دستورات شما را به چالش می کشد. هر بار که کودکتان اقتدار شما را تضعیف می کند، احساس درماندگی می کنید و خود را در یک نبرد می بینید. بیش از این که شما او را تادیب کنید، با او بر سر کنترل کردن شرایط وارد مسابقه می شوید. شما می خواهید با اعلام این که چه کسی رئیس است، کودکتان را تحت تاثیر قرار دهید.

تاثیرات فریاد زدن بر سر کودکان

مطالعات نشان داده اند که فریاد زدن بر سر کودکان، تاثیر مشابه و یکسانی با تنبیه بدنی دارد. برخی از این اثرات در ادامه می آید:

1. تادیب کلامی، کودکتان را منزوی و گوشه گیر می کند و ممکن است اثرات مخربی داشته باشد.

2. چنین کودکانی به احتمال زیاد مشکلات رفتاری دارند و با بزرگ تر شدنشان، خشن تر و بد زبان تر می شوند.

3. آن ها همچنین از اعتماد به نفس پایین، پرخاشگری و افسردگی رنج می برند.

4. شما به کودکتان اجازه می دهید که استرستان را احساس کند.

5. دیدن داد و فریاد و عصبانیت شما به او احساس ناامنی می دهد.

6. شما به او یاد می دهید که فریاد زدن راه مقابله با درماندگی و ناامیدی است.

7. او به احتمال زیاد از شما تقلید می کند و می پذیرد که فریاد زدن راه خوبی برای ارتباط برقرار کردن و گفتگو کردن با دیگران است.

8. شما با این روش، بیان می کنید که زندگی و احساسات اغلب خارج از کنترل است و فریاد زدن همه چیز را حل و فصل می کند.

9. کودک شما به فریاد زدن، عادت می کند. اگر او عادت کند، از فریاد زدن نخواهد ترسید. او به جای اصلاح رفتارش، این روش را می پذیرد و آن را فراموش می کند.

10. فریاد زدن، عملکرد عاطفی شما و کودکتان را مختل می کند. فریاد زدن، کورتیزول را  که هورمون استرس است، منتشر می کند. این هورمون از یک طرف باعث مختل شدن عملکرد شناختی و از طرف دیگر باعث برانگیختن احساسات می شود.

منبع: برگرفته از وب سایت being the paren

والدین توانمند در هنگام خشم و عصبانیت فرزند خود چه کار می کنند؟

آیا کودکتان برای رسیدن به خواسته هایش شما را کنترل می کند؟

چالش های تربیتی و راه حل ها (11): با جیغ کشیدن ها و نافرمانی های فرزندم چه کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.