چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (2 تا 3 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 2 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 2 تا 3 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 2 تا 3 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

 • بازی­ هایی مثل دومینوی تصویری و لگو را با وی انجام دهید؛ این نوع بازی­ ها براساس وصل کردن رنگ ها، حیوانات، حالات چهره ای و اشیاء روزمره طراحی می شوند.
 • اشیائی که امکان دستکاری و دست ورزی را برای فرزندتان فراهم می کنند، در اختیارش قرار دهید. این نوع وسایل برای تمرین هماهنگی چشم و دست و تقویت مهارت حل مسئله مفید هستند: پازل ها، خانه سازی های بزرگ و پلاستیکی، نخ کردن مهره های رنگی، مکعب های رنگی و  ... .
 • اسباب بازی هایی که فرصت بازی خیالی را ایجاد می کنند، در اختیارش قرار دهید. اسباب بازی هایی مثل: حیوانات مزرعه و باغ وحش، عروسک اعضای خانواده، لوازم آشپزخانه، ماشین ها، هواپیما، کامیون و غیره.
 • به طور منظم برای فرزندتان کتاب بخوانید. کتاب هایی با تصاویر رنگی برای نامیدن اشیاء و توصیف اتفاقات روزمره؛ از کتاب قصه های ساده تصویرداری که در هر صفحه آن ها یک خط نوشته دارد، استفاده کنید. این گونه فرزندتان یاد می گیرد که قصه را تعریف کند و از وی بخواهید که خودش کتاب را ورق بزند.
 • با همدیگر شعرهای کودکانه بخوانید و در این حین بازی های ساده ای با انگشتان و دست مثل لی لی حوضک انجام دهید. سرود هایی که در حین خواندن آن ها می توان نمایش آن را هم اجرا کرد، بخوانید. وقتی او شعر می خواند به او پاسخ دهید، از وی تقلید کنید و بازی های ساده ای را که بر اساس آوازخوانی همزمان با کودک هستند، انجام دهید.
 • وسایل طراحی و نقاشی فراهم کنید، مواردی مثل ماژیک، گچ، مدادشعی، کاغذ بزرگ و غیره. در طی انجام کار مراقب فرزندتان باشید.
 • انجام فعالیت های وانمودی از کارهای واقعی را ترغیب کنید: جعبه ها و قوطی های مواد غذایی را نگه دارید تا با هم مغازه بازی انجام دهید. وسایل باغبانی پلاستیکی تهیه کنید و کارهای اولیه در این زمینه انجام دهید. شما می توانید انواع بازی های شبیه به فعالیت واقعی را با فرزندتان انجام دهید.
 • فرصت هایی را برای تجربه لذت موسیقیایی فراهم کنید. مثل ایجاد امکان نواختن آلات موسیقی، با هم آهنگ هایی بسازید و آواز بخوانید، برقصید، انواع کاغذ رنگی های رشته ای را آماده کنید تا هماهنگ با ریتم موسیقی، آن ها را تکان دهید و صدای حیوانات را تقلید کنید.
 • انواع کامیون های بزرگ و ماشین ها را که امکان کشیدن، هل دادن یا نشستن در آن ها وجود دارد، کالسکه اسباب بازی، قایق اسباب بازی و غیره برایش تهیه کنید.
 • بازی هایی انجام دهید که درآن ها اشیاء ساده طبقه بندی می شوند. مثلاً بعد از خشک شدن لباس ها، جوراب ها را در یک مجموعه و حوله ها در مجموعه دیگری طبقه بندی شوند؛ بلوک های رنگی بر اساس رنگشان جدا و طبقه بندی شوند.
 • به کودک اجازه دهید که در انجام کارهای خانه کمک کند: گردگیری وسایل خانه، شستشوی ماشین، جارو زدن جلوی در خانه یا حیاط و غیره.

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

چه فعالیت­ هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می­ کنند؟ (0 تا 1 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 4 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 12 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 2 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.