چگونه فرزندتان را راستگو تربیت کنید؟

صداقت بهترین سیاست است. این عبارت از کودکی به ما آموزش داده می شود، اما این آموزش تنها در ذهن ما وجود دارد و در رفتارمان کمتر مشاهده می شود. حتی اگر خودمان همیشه راستگو نباشیم، اما از این که کودکمان دروغ بگوید، احساس بدی پیدا می کنیم و اصرار داریم که حقیقت را بگوید. از این رو، در ادامه قصد داریم، نحوه راستگو تربیت کردن کودکان را با شما والدین گرامی در میان بگذاریم.

اولین کاری که در این زمینه لازم است انجام دهیم، تمرین صداقت است. هنگامی که این کار را برای کودکانمان آسان کنیم، آن ها می بینند و از ما پیروی می کنند. ما باید نمونه هایی از این رفتار و ویژگی های مثبتش برای کودکانمان فراهم کنیم، پیش از این که از آن ها انتظار داشته باشیم. روانشناسان معتقدند کودکان در کودکی به دو دلیل اصلی دروغ می گویند. 1. آن ها از شما و مجازاتتان می ترسند. 2. آن ها نمی خواهند از آن چیزی که به خاطرش دروغ می گویند، چشم پوشی کنند.

حتی هنگامی که شما می دانید کودکتان دروغ می گوید، مودبانه به او بگویید: «به نظر می رسد، داری نسخه دیگری از واقعیت را تعریف می کنی و من احساس می کنم، حقیقت را نمی گویی». این نگرش و طرز برخورد، به کودکتان جرات می دهد که حقیقت را بگوید. به کودکتان بگویید، راستگو بودن دشوار نیست و گفتن یک دروغ مستلزم آن است که دروغ های بیشتر و بیشتری بگوید و او قادر نیست از پس آن بر آید. هنگامی که از پیش حقیقت را می دانید، تظاهر به ندانستن نکنید. برای مثال، اگر شما می دانید که کودکتان غذایش را تمام نکرده است و به شما دروغ می گوید، از او نپرسید که غذایش را تمام کرده است یا خیر. چرا که به او فضای بیشتری برای دروغ گفتن می دهید. به جای آن، از او بخواهید که اگر غذایش را تمام کرده است، ظرف غذایش را به شما نشان دهد. این روش دامنه دروغ گویی او را کاهش می دهد.

اگر مشاهده کردید که کودکتان دروغ ملایم گفته است، بیش از حد سخت گیری نکنید. دلیل دروغ گفتن او را جویا شوید و به او کمک کنید تا حقیقت را بگوید. به او بگویید که بسیاری از کودکان بدین دلیل دروغ می گویند که خودشان را نجات دهند، اما هنگامی که آن ها در نهایت حقیقت را می گویند، والدینشان همیشه در کنارشان خواهند بود و به آن ها برای بیرون آمدن از مشکل، کمک می کنند. به او بگویید که شما حقیقتاً با صداقتش تحت تاثیر قرار می گیرید و او به خاطر این کار پاداش دریافت خواهد کرد. این کار او را تشویق به صداقت می کند.

به کودکتان تظاهر کردن را آموزش ندهید. برای مثال اگر کسی به او هدیه ای داد که آن را دوست نداشت، به او نگویید که تظاهر کند از آن هدیه خوشش آمده است. به جای آن، به او بگویید که مودبانه از آن شخص به خاطر هدیه ای که به او داده است، تشکر کند. این کار، آن شخص را خوشحال می کند و کودکتان نیز مجبور به نمایش احساسات نادرست نشده است. محیط خانه را جهت زندگی کردن برای کودکتان به اندازه کافی راحت و آسان کنید. اگر او از چیزی بترسد، عادت دروغ گفتن در او توسعه پیدا می کند. همه چیز را برای او آسان بگیرید. اگر واقعاً لازم بود، مداخله کنید. گاهی اوقات لازم است قاطع باشید و موضعی اتخاذ کنید که به نفع کودکتان است. اگر لازم بود، از انجام این کار دریغ نکنید. والدین بهترین راهنما برای کودکانشان هستند.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

در مورد دروغ گویی فرزندم چه کار کنم؟

ویدئو: چگونه می توانیم تشخیص دهیم که کودکان دروغ می گویند؟

چالش هاي تربيتي و راه حل ها (3): چگونه پايبندی به مسائل اخلاقي و پرهيز از بد اخلاقي ها را در فرزندمان پرورش دهيم؟

چالش های تربیتی و راه حل ها (4): نگرانی والدینی از رفتار فرزندشان در مورد برداشتن بدون اجازه چیزهایی که دوست دارد!

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.