12 راهکار برای جلوگیری از فریاد زدن بر سر کودکان

همان طور که پیش از این گفتیم، فریاد زدن بر سر کودکان اثرات مخربی را در بر دارد. لذا والدین باید مهارت هایی را با خود تمرین کنند تا از فریاد زدن بر سر کودکانشان جلوگیری کنند و در عوض راهکارهای جایگزینی را به هنگام عصبانیت و برخورد با کودکانشان ارائه کنند. از این رو، در ادامه پیشنهادهایی را جهت جلوگیری از فریاد زدن بر سر کودکان می آوریم و همچنین راهکارهای جایگزین فریاد زدن را به شما والدین گرامی معرفی می کنیم.

پیش از این در مورد اثرات مخرب فریاد کشیدن بر سر کودکان صحبت کردیم. فریاد کشیدن بر سر کودکان می تواند به اندازه تنبیه بدنی مشکل آفرین باشد. اما چگونه می توانیم جلوی این رفتار اشتباه خود را گرفته و شرایط را تحت کنترل خودمان در بیاوریم؟ برای یافتن پاسخ به این سوال در ادامه با شهروند فردا همراه باشید.  

1.  وقفه ایجاد کنید

از درگیری دور بمانید و بلافاصله صحبت نکنید. خروج از موقعیت تنش زا به هر دوی شما فرصتی برای آرام شدن می دهد. برخورد کردن با رفتار بد کودکتان، هنگامی که هر دوی شما آرام هستید، موثرتر است.

2. صبرکنید

زمانی صبر کنید و درباره واکنشتان فکر کنید.  شما ممکن است بخواهید 10 دقیقه، 2 ساعت و یا شاید یک روز صبر کنید. بدین ترتیب شما و کودکتان، هر دو زمانی برای فکر کردن به حادثه ای که ممکن است بسیار جزئی بوده باشد، دارید و در نتیجه داد و فریاد کردن ضروری نیست.

3. آرام باشید

هنگامی که از سر کار یا خرید بر می گردید، کودک شما ممکن است بی تاب باشد، اما ادامه دهید. خودتان را بشویید، نوشیدنی بخورید، خودتان را جمع و جور کنید و سپس با کودکتان مواجه شوید. در نهایت کودک شما یاد می گیرد که باید صبر کند و شما هنگامی که آماده بودید، به او توجه خواهید کرد.

4. برنامه ریزی کنید

درباره این که چگونه به جای فریاد زدن بر سر کودکتان به جهت تکالیف ناتمام و یا بازی های کامپیوتری اش برخورد کنید، فکر کنید. ابتدا برنامه ریزی کنید که چگونه خودتان را آرام کنید و سپس با او صحبت کنید. به یاد داشته باشید که موقعیت می تواند کنترل شود و راه حل آن فریاد زدن نیست.

5. محرک ها را شناسایی کنید

پی بردن به این که چه رفتارهای کودکتان شما را ناراحت می کند، کار دشواری نیست. درباره چگونگی مقابله با آن رفتارها فکر کنید. شاید کودک شما نوشیدنی اش را کف آشپزخانه ریخته باشد، به جای آن که با فریاد زدن فوراً واکنش نشان دهید، به کودکتان اجازه دهید که نوشیدنی اش را تمام کند و سپس او را به آشپزخانه فرا خوانید و به او نوشیدنی ریخته شده را نشان دهید و به او بگویید ممکن بود لیز بخورید و آسیب ببینید و همچنین ممکن است میکروب های زیادی در آن ناحیه پرورش یابند. بهترین راه این است که با یک دستمال یا حوله کف زمین را پاک کنید و به او نشان دهید که چگونه این کار را انجام دهد، پس به او اجازه دهید که این کار را خودش تمام کند.

6. اعضای خانواده را درگیر کنید

با همسرتان و سایر اعضای خانواده درباره رفتار کودکتان گفتگو کنید. آن ها به شما کمک خواهند کرد و از شما حمایت می کنند. شما به این کار نیاز دارید.

7. راه هایی را جهت کاهش استرستان ابداع کنید

یک دوش آب گرم گرفتن یا نوشیدن یک قهوه داغ به همراه شیرنی و یا فریاد زدن در کمد. هر آن چه را که فوراً استرس شما را کاهش می دهد، انجام دهید. این کار سبب می شود، انرژی های مضر به سمت چیزهای دیگر برود.

8. انتظاراتتان را کاهش دهید

اگر شما احساس می کنید که تقریباً همیشه فریاد می زنید، پس شاید شما انتظارات بیش از حدی از کودکتان دارید. یک کودک، کودک است و هیچ چیز نمی تواند او را از کودکی اش دور کند. لذا مراحل رشدی کودکتان و آن چه را که برای او مناسب است، درک کنید.

9. زمانی را صرف خودتان کنید

اگر شما مراقب خودتان باشید، زندگی متعادلی خواهید داشت. به اندازه کافی زمانی را صرف استراحت و خواب خود کنید. خوب بخورید، به سینما بروید و با دوستانتان تعامل کنید. این کارها به شما انرژی می دهد.

10. به عقب برگردید

هنگامی که از دست کودکتان عصبانی هستید، به یاد آوردن عکس ها و خاطرات شیرین کودکتان، شما را آرام می کند. این روش همچنین این احساس را در شما به وجود می آورد که کودکتان چقدر کوچک و ضعیف است و شما نباید بر سر او فریاد بزنید.

11. راهکار داشته باشید

هنگامی که کودکتان در خانه، مدرسه، فروشگاه و ... است، امنیت او را تامین کنید. برخی راهکارهایی که شما انتخاب می کنید، زندگی شما و کودکتان را راحت و آسان می کند.

12. ورزش کنید

اجازه دهید خستگی ها و ناکامی ها با ورزش کردن از بدن شما خارج شود. پیاده روی کنید و اجازه دهید انرژی های منفی از شما دور شود. این کار همچنین به کاهش وزن شما کمک می کند.

4 روش جایگزین فریاد زدن بر سر کودکان

1. فقط یک کلمه بگویید

هنگامی که شما ادامه دهید، وضعیت بدتر می شود. بهترین کار این است که فریاد بزیند «بس کن». همین! حرف بیشتری نزنید. با این کار هم فریاد می زنید و احساس بهتری خواهید داشت و هم موضوع را ادامه نداده اید.

2. به چیزی چنگ یا ضربه بزنید

توپ های استرس را فشار دهید و به بالش یا یک اسباب بازی نرم ضربه بزنید. این کار به شما احساس خوبی می دهد و به شما اجازه می دهد که با کودکتان به آرامی برخورد کنید.

3. نفس بکشید

بهترین روش آرام شدن، نفس کشیدن است. نفس های عمیق بکشید و به آرامی خارج کنید. شما می توانید به کودکتان آموزش دهید که از این روش پیروی کند.

4. کودکتان را از آن موقعیت خارج کنید

هنگامی که موقعیت تنش زا است، کودکتان را به بیرون بفرستید تا هوای تازه تنفس کند. خارج شدن کودکتان از دید شما قطعاً از درگیری جلوگیری می کند.

در نهایت این که:

با کودکتان قاطعانه صحبت کنید، این بخشی از فرزندپروری است. فریاد زدن همیشه درست و موثر نیست. به کودکتان نظم و انضباط را آموزش دهید. والدین و یا فرزندان کامل وجود ندارند. به خودتان سخت نگیرید، از اشتباهاتتان درس بگیرید و روش های موثر فرزندپروری را فرا گیرید.

منبع: بر گرفته از وب سایت being the parent

10 اثر مخرب فریاد زدن بر سر کودکان

8 راهکار برای مقابله با کودکان بی ادب

با بد دهنی کودکم چه کنم؟

چالش های تربیتی و راه حل ها (11): با جیغ کشیدن ها و نافرمانی های فرزندم چه کنم؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.