10 راهکار برای آموزش ارزش پول به کودکان

امروزه این باور وجود دارد که چیزهای گران قیمت، با کیفیت تر و رضایت بخش تر هستند. اما آیا واقعیت همین است؟ چرا یک کودک 4 ساله باید یک لباس گران قیمت بپوشد، در حالی که می توان همان لباس را با قیمت پایین تر خریداری کرد؟ کودک شما درباره مسائل مالی بی تجربه است و این وظیفه شما است که به او در این باره آموزش دهید و نگرش او را شکل دهید. در ادامه به 10 اقدامی که ارزش پول را به کودکان آموزش می دهد، اشاره می کنیم.

سختی های والدین تمامی ندارد. قیمت مایحتاج روزانه و امکانات مورد نیاز کودکان روز به روز افزایش می یابد. کودکان به ندرت می فهمند که پول چگونه به دست می آید، از کجا به دست می آید و باید چقدر سخت کار کرد تا ذخیره پول برای هزینه های خانه کافی باشد. آروزی والدین این است که کودکانشان درخواست لوازم و وسایل گران قیمت و غیر ضروری نداشته باشند. در ادامه به 10 اقدامی که ارزش پول را به کودکان آموزش می دهد، اشاره می کنیم.

1. پول توجیبی بدهید

پول توجیبی ذخیره ای شخصی از پول کودک است که می تواند آن را با خواست و اراده خود صرف خرید هر چیزی کند. کودکتان ممکن است تمام پولش را صرف خرید بستنی کند و برای خرید شکلات از شما تقاضای پول کند. شما برایش شکلات بخرید، اما مطمئن شوید که از این ماجرا درس گرفته است. این ماجرا به عنوان یک گام اساسی جهت مدیریت نیازها با بودجه داده شده، عمل می کند.

2. الگو باشید

کودکان از اعمال و رفتار والدینشان پیروی می کنند، نه از گفتار آن ها. از این رو، اگر شما برای چیزهای غیر ضروری ولخرجی و ریخت و پاش می کنید و پس انداز نمی کنید، کودکتان از شما یاد می گیرد. بخش مهمی از آموزش ارزش پول به کودکتان خود شما هستید. شما باید فردی معقول باشید و جوانب مثبت و منفی را پیش از خرج کردن پول در نظر بگیرید. کودکتان باید قادر باشد، شما را به عنوان فردی که پول های سخت به دست آمده را پس انداز می کند، ببیند، نه فردی ولخرج. وظایف مالی تان را ساماندهی کنید و هرگز پیش روی کودکتان درباره پول غُر نزنید.

3. کودکتان را به پس انداز کردن، تشویق کنید

هنگامی که کودکتان به پول توجیبی عادت کرد، شما می توانید او را با پس انداز کردن ماهانه پول توجیبی اش به چالش بکشید. به او بگویید که ابتدا 5% از پول توجیبی اش را پس انداز کند و به تدریج آن را افزایش دهد.

4. کودکتان را با خود به خرید ببرید

به همراه کودکتان به سوپرمارکت بروید و اگر او چیزی برای خرید، انتخاب کرد، وی را تحریک به ارزیابی کنید که آیا واقعاً نیاز است که پول صرف خرید جنس مورد نظر کند یا با وسایل جایگزین موجود، می تواند همان کار را انجام دهد. شاید او بتواند جنس ارازن تری بیابد که کارش را راه بیاندازد.

5. حراج ها را به کودکتان معرفی کنید

حراج ها مکان های مناسبی برای کودکتان جهت خرید ارزان تر و با کیفیت بالای محصولات مورد نظر هستند.

6. به کودکتان کمک کنید تا واقعیت و خیال را از هم تمیز دهد

توجه کودکان به راحتی جلب آگهی های تلویزیونی می شود. شعر و تصاویر آگهی ها، کودکان را قانع می کند که واقعاً بدان محصول نیاز دارند. به آن ها کمک کنید تا حقیقت را ببینند.

7. به کودکتان پول خرد بدهید

از دادن پول زیاد به کودکتان پرهیز کنید و به جای آن به وی پول خرد بدهید، به طوری که او بتواند مقادیر کمی خرج کند. حساب پول هایی را که خرج و پس انداز کرده است، داشته باشید.

8. درباره راهکارهای صرفه جویی با کودکتان گفتگو کنید

به او نشان دهید که چگونه تصمیم گرفتید چیزی بخرید و چگونه پس انداز کردید. به او بگویید، شما نیاز داشتید که برای خرج و مخارج مدرسه اش و یا محافظت از خانواده در برابر بیماری ها، پس انداز کنید. شاید او نیز تشویق شد که یک قلک داشته باشد و یا یک حساب پس انداز در بانک باز کند.

9. کودکتان را وادار کنید که پول به دست آورد

شما می توانید به کودکتان اجازه دهید که کار کند و کسب درآمد کند. برای مثال در طول تعطیلات تابستان. شما می توانید برخی کارهای خانه، مانند: هرس کردن باغچه یا شستن ماشین را به ازای اندکی پول به کودکتان واگذار کنید. بدین ترتیب کودک شما می داند چقدر کار کرده است و چقدر پول به دست آورده است و لذا پولی که سخت به دست آمده باشد، به راحتی خرج نمی شود.

10. جلساتی مربوط به امور مالی برگزار کنید

در این جلسات، اعضای خانواده می توانند درباره پس اندازشان صحبت کنند. از تلاش کودکتان برای پس انداز کردن قدردانی کنید و او را تشویق کنید. بهتر است آشنایی کودکتان با مفهوم بانکداری الکترونیکی را به تعویق بیاندازید تا از انتقال آسان پول و ارضای نیازهایشان جلوگیری کنید.

در نهایت این که:

همیشه کودکتان را تشویق کنید تا پول هایش را به طور معقولی خرج کند و بر پس انداز تمرکز کند. شما می توانید تجربه های شخصیتان را درباره این که با پس انداز کردن به چیزهای مفیدی دست یافتید، در اختیار او بگذارید. این کار زمان می برد. لازم نیست، هر بار که کودکتان برای خرید چیزی دست در جیبش می کند، دور و ور او بپلکید. کودکتان را تشویق کنید که تصمیمات مالی مستقلانه ای بگیرد. شما با ارزیابی کردن می توانید به او کمک کنید.

منبع: برگرفته از وب سایت being the parent

4 درس مهم برای آموزش نحوه مديريت پول به کودکان

ویدئو: چگونه کودکان خود را کارآفرین بار بیاوریم؟

10 راهکار برای آموزش صبر به کودکان

ویدئو: مهم ترین عامل موفقیت کودکان در چیست؟

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.