چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (3 تا 4 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 3 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 3 تا 4 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 3 تا 4 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • مدت زمان تماشای تلویزیون و فیلم های ویدئویی کودکتان را محدود کنید تا حداکثر در طی یک روز 2 ساعت زمان صرف این کار کند. باید محتوای این برنامه­ ها از نظر رشدی برای وی مناسب باشند؛ کودکان کم سن و سال محتوای برنامه های رسانه ها را واقعی تصور می کنند و نه تخیلی یا چیزی برای تفریح و سرگرمی. بازی های فعال و حرکتی باعث تقویت یادگیری و کاهش خطر چاقی در کودکان می شوند.
  • فرزندتان را ترغیب کنید تا استفاده های جدیدی برای لوازم خانگی ایمن پیدا کند. مثلاً از رومیزی برای درست کردن غار یا چادر استفاده کند؛ با استفاده از قاشق، بازی وانمودی آشپزی را انجام دهد؛ از بطری های پلاستیکی شیر برای درست کردن قایق معلق روی آب؛ از آب و قلمو برای رنگ آمیزی وسایل بیرون خانه؛  بازی شستشوی ماشین و غیره.
  • وسایلی که امکان دست ورزی ها و دستکاری های پیچیده تر را فراهم می سازند، برایش تهیه کنید. مثل انواع وسایل برای شمارش، طبقه بندی کردن و وصل کردن؛ مجموعه اسباب بازی های قابل ساختن مثل خانه سازی در اندازه متوسط و اسباب بازی هایی که در هم چفت می شوند؛ بازی سوزنی ها.
  • وسایل نقاشی و کاردستی بهداشتی و غیر سمی برایش تهیه کنید و ترغیبش کنید تا از آن ها استفاده کند. مواردی مثل مداد شمعی، ماژیک، گچ، قیچی سر گرد، کاغذ، چسب، آبرنگ، قلمو، خمیر بازی. (در حین انجام کار باید نظارت کافی داشته باشید).
  • تعدادی کتاب درباره حیوانات، خانواده ها، رویدادهای روزانه، حروف الفبا و فعالیت های مربوط به شمارش، شعرها و ریتم­ ها برایش تهیه کنید و برنامه کتاب خوانی روزانه را ادامه دهید. از فرزندتان بخواهید که با استفاده از عروسک های دستکشی یا انگشتی داستان را برایتان بازگو کند یا خودش برای داستان پایانی بسازد.
  • به طور منظم به کتابخانه بروید؛ به فرزندتان فرصت دهید تا مجموعه کتاب های مورد علاقه خودش را انتخاب کند. در این مجموعه تعدادی کتاب غیر تخیلی در موضوعات مورد علاقه فرزندتان مثل حیوانات، اقیانوس و گیاهان و غیره وجود داشته باشد.
  • زمانی را با هم خارج از خانه سپری کنید. او را ترغیب کنید که بازی های فعالانه ای چون شوت کردن و پرتاب توپ یا ضربه زدن به آن را انجام دهد؛ طناب بازی کنید؛ لی لی؛ گرگم به هوا یا دنبال بازی و غیره. کودکان در این سن باید حداقل 60 دقیقه با هدایت یک بزرگسال و 60 دقیقه بدون هدایت یک بزرگسال، فعالیت جسمانی روزانه داشته باشند.
  • لوازمی مثل سه چرخه یا هر وسیله چرخ دار مناسب برای این سن را برای تهیه کنید تا هماهنگی چشم و پایش تقویت شود.
  • فرزندتان را متناسب با سرعتی که دارد، به قدم زدن در بیرون از خانه ببرید. به او اجازه دهید تا از این زمان برای کاوش، آزمایش و جمع آوری برگ­ ها، سنگ­ ها و غیره استفاده کند؛ آن ها را بنامید و درباره آن ها در طی مسیر صحبت کنید. 

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 8 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (8 تا 12 ماهگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 2 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (2 تا 3 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.