چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 5 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 4 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 4 تا 5 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 4 تا 5 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • تخته ها و کارت های بازی ساده را که مبنی بر شانس و نه راهبرد باشد، به هم وصل کنید. تاکید باید بر خود بازی و نه برنده شدن باشد.
  • برای کودک پازل هایی با 5 تا 12 قطعه (بسته به توانایی های کودک)، بازی های شمارشی و الفبایی و اسباب بازی های جورکردنی، فراهم کنید.
  • انواع مختلفی از مواد عملی و ریاضی ساده را به کودک ارائه دهید. خط کش، پرگار، ذره بین و یا مقیاس ها ساده. همچنین امکان فعالیت هایی همانند جمع آوری برگ، رشد کِرم ها و کاشتن دانه را برای کودک فراهم کنید.
  • آوازهای خود انگیخته، سرود خواندن، اسم های بی معنا، جوک ها و معماهای کودک را تحسین کنید و گاهی به او ملحق شوید.
  • در این سن نیز مانند قبل، زمانی را به خواندن کتاب با صدای بلند برای کودک اختصاص دهید. کودک را تشویق کنید تا کلمات یا عبارت های داستان را حفظ کند تا حدس بزند، بعدش چه می شود و داستان (یا قسمتی از آن) را بازگو کند. به کودک پیشنهاد دهید که در فرهنگ نامه ها و دایره المعارف های تصویری و ساده به دنبال آن چه که می خواهد، بگردد. به طور منظم به کتابخانه بروید و به کودک فرصت دهید تا کتاب هایی را انتخاب کند.
  • روزانه 30 تا 60 دقیقه با فرزند خود فعالیت های فیزیکی پُر قدرت انجام دهید، به پیاده روی بروید، در پارک بازی کنید، دوچرخه سواری کنید، توپی برای شوت زدن و پرتاب کردن مهیا کنید، او را در کلاس ورزش ثبت نام کنید، با آب پاش بازی کنید یا در استخر پلاستیکی شنا کنید. (همیشه حضور یک بزرگسال لازم است).

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 2 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (2 تا 3 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (3 تا 4 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.