با کودکانی که دچار وحشت شبانه می شوند، چه کار کنیم؟

همان طور که پیش از این در مقاله ای دیگر گفتیم، وحشت های شبانه با کابوس ها تفاوت اساسی دارند، اما ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. لذا لازم است والدین تفاوت بین آن ها را درک کرده و متناسب با هر وضعیت واکنشی با آن را از خود نشان دهند و فرزند خود را آرام کنند. از این رو در مقاله ای که در ادامه می آید، به تعریف وحشت شبانه کودکان و تفاوت آن با کابوس ها و همچنین راهکارهایی جهت از بین رفتن آن می پردازیم.

کابوس ها با وحشت های شبانه تفاوت دارد. بر خلاف کابوس، وحشت های شبانه، دیدن رویاهای ترسناک نیستند. بلکه تصور می شود که این حالت نمایانگر عدم تکامل الگوی خواب است که در آن ها کودک در انتقال از مرحله خواب عمیق به خواب سطحی مشکل دارد. گاه کودکی که دچار وحشت های شبانه می شود، ممکن است آن را به یاد نیاورد. این حالت می تواند برای والدین آن ها بسیار ترس آور باشد. در چنین حالتی کودکان جیغ می زنند، هق هق می کنند، به این سو و آن سو می روند، در خانه شروع به دویدن می کنند، دیگران را صدا می زنند و در این حال بدون این که چشم هایشان جایی را ببیند، باز و گشاد است و گوش هایشان حرف های آرامش بخش شما را نمی شنود.

شما در جریان یک وحشت شبانه نمی توانید کار زیادی انجام دهید. تنها باید در مقابل آن صبور باشید و به یاد داشته باشید که این حالت در اثر فشارهای روحی ایجاد نمی شود و هیچ اثر پایداری روی کودک نخواهد گذاشت. در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت از بین رفتن وحشت شبانه کودکان می پردازیم.

1. کودکتان را آرام کنید

کودکتان را نگه دارید و وی را آرام کنید و صورتش را با یک حوله سرد بشویید. با این کار احساس می کنید که کار مفیدی برای او انجام می دهید. رفته رفته حالت خیره و بهت زده چشمان کودکتان از بین می رود و کودک شروع به بازگشت به دنیای واقعی و توجه به این که در اطراف او چه می گذرد، می کند.

2. برنامه خواب کودکتان را منظم کنید

برای این که به کودکتان کمک کنید که الگوی خواب بهتری داشته باشد، اطمینان حاصل کنید که او یک برنامه منظم خواب دارد و به اندازه کافی استراحت می کند.

3. با یک متخصص مشورت کنید

با این که وحشت های شبانه معمولاً چندان اهمیتی ندارند، احتمال کمی وجود دارد که ناشی از اختلالات عصبی باشند. برای این که این احتمال رد شود، این حالات را با پزشک کودکتان در میان بگذارید. به علاوه، اگر دفعات این حالات زیاد باشد، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد، نوعی دارو تجویز کند.

منبع: برگرفته از کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم، نوشته استفن گاربر

با کودکانی که کابوس می بینند، چه کار کنیم؟

چه ارتباطی بین خواب و رشد کودکان وجود دارد؟

فرزندمان می خواهد در رختخواب ما بخوابد، چه کار کنیم؟

چگونه به کودکتان کمک کنید تا بر ترس هایش غلبه کند؟

8 راهکار برای مقابله با ترس کودکان از تزریق (آمپول)

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.