با کودکی که لاف می زند و پُز می دهد، چه کار کنیم؟

حتماً تا به حال کودکانی را مشاهده کرده اید که مرتباً درباره دستاوردها، نمرات و وضعیت مالی خانواده شان، لاف می زنند و به دوستان و اطرافیانشان پُز می دهند. شیوه برخورد شما با چنین کودکانی چگونه باید باشد؟ مقاله ای که در ادامه می آید، 8 راهکار را جهت مقابله با رفتار چنین کودکانی به شما معرفی می کند.

ممکن است به نظر کودکتان، لاف زدن راهی برای غلبه بر دوستان و یا تحت تاثیر قرار دادن دشمنان باشد، اما واقعیت این است که هیچ کس لاف زدن را دوست ندارد. این مساله به ویژه درباره کودکان، ناخوشایندتر است، زیرا معمولاً لاف زدن و پُز دادن کودک، نشانه تزلزل شخصیتش است. او با استفاده از این روش، به جبران احساس و برداشت ضعیفش از خود می پردازد. از این رو، در ادامه به معرفی راهکارهایی جهت کاهش دادن این رفتار نامناسب و همچنین افزایش اعتماد به نفس کودک می پردازیم.

1.  به لاف زدن کم، بی توجهی کنید

برای هر کس، طبیعی و عادی است که گاهی لاف بزند. اما اگر دوستان کودک و خواهر و برادرش از لاف زدن او خسته شوند، آن را اعلام می کنند و شما نمی توانید این رفتار را نادیده بگیرید.

2. بر روی لاف زدن اسم بگذارید

زمانی که لاف زدن کودک به صورت یک مشکل در آمد، به طور واضح بر روی این کار او اسم بگذارید، اما آن را دروغ گفتن نخوایند.

3. علت را بیابید

هنگامی که می بینید کودک، رفتار لاف زنانه ای را در پیش می گیرد، درباره آن با او صحبت کنید تا دریابید که چرا کودک، لاف زدن را لازم دیده است.

 • به کودک نشان دهید که چطور لاف زدن اغلب نتیجه ای معکوس دارد. اگر کودک تلاش می کند که دیگران را تحت تاثیر قرار دهد، از او بپرسید وقتی می شنود که دیگران از خودشان تعریف می کنند، چه احساسی پیدا می کند و یا وقتی او شروع به لاف زدن می کند، دوستانش چه می گویند؟
 • کاری کنید که کودک، رفتار خودش را ببیند. یکی از جدیدترین لاف زدن های کودک را به صورت نمایشی، اجرا کنید. شما نقش کودک را بازی کنید و سپس جایتان را با هم عوض کنید و به او واکنش خودتان را نشان دهید.

4. به کودک راه های دیگری برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران بیاموزید

به کودکتان بگویید اگر می خواهد دیگران درباره او خوب فکر کنند، راه های بهتری برای تحت تاثیر قرار دادن آن ها وجود دارد. راه های زیر، برای جلب توجه مناسب است.

 • به کودکتان بیاموزید که چطور کلمات تعارف آمیز و خوشایند بگوید. هر کسی دوست دارد مورد توجه و تحسین قرار گیرد. نقش موقعیت هایی را بازی کنید که کودک می تواند در آن بیاموزد که چطور به طور طبیعی حرف های خوشایند به دیگران بگوید.
 • به کودکتان کمک کنید که مهارت هایی را کسب کند. به او بگویید، کسی که مدام لاف می زند، در واقع، در حال تقاضا از دیگران است که به او توجه کنند. اگر کودک با خودش راحت باشد و به اصطلاح با خودش درگیری نداشته باشد، نیازمند این همه توجه نخواهد بود. به او کمک کنید تا مهارت هایی را بیابد و بی آن که تقاضا کند، توجه کسب کند. 

5. الگوی خوبی برای کودکتان باشید

به بررسی رفتارهای خودتان بپردازید و ببینید آیا در مورد دارایی ها و انجام کارهایتان مدام لاف می زنید؟ شاید تنها انعکاس رفتار خود را در کودکتان می بینید. اگر چنین است بکوشید، رفتار خودتان را تغییر دهید تا نمونه قابل تحسینی برای کودکتان باشید.

6. رفتار و گفتار درست را تحسین کنید

زمانی که می بینید کودکتان کمتر لاف می زند و یا رفتار جدیدی را تمرین می کند، درباره او اظهار نظر مثبت کنید.

7. احساس عزت نفس ایجاد کنید

اگر کودکتان احساس عزت نفس کافی داشته باشد، نیازی نخواهد داشت که دارایی ها و کارهایش را به رخ دیگران بکشد.

 • به کودکتان محبت بی دریغتان را ابراز کنید. کودکتان باید اطمینان یابد که او را به خاطر کسی که هست و یا کاری که انجام می دهد، دوست دارید. به او بگویید، دوستش دارید و افتخار می کنید که او فرزندتان است.
 • به کودکتان کمک کنید تا مهارت ها، علایق و فعالیت هایی را پیدا کند. کودکی که مهارت ها و علایقی دارد، اطلاعات و تجارب بیشتری برای به اشتراک گذاشتن دارد. علاوه بر این، درباره خودش احساس بهتری پیدا می کند، زیرا اطلاعات و توانایی های ویژه ای دارد.
 • به حل و رفع مشکلات مدرسه ای کودکتان بپردازید. اگر کودکتان در یادگیری، مشکل دارد، تمام روز او تبدیل به یک درگیری ناخوشایند می شود. کودکی که شکست های دائمی را تجربه می کند، نمی تواند احساس موفقیت یا توانایی داشته باشد. با کمک گرفتن، بکوشید در مدرسه احساس خوبی داشته باشد.
 • به کودکتان کمک کنید تا دوستانی پیدا کند . دوستی یکی از مهم ترین ارتباطاتی است که با برقراری آن، کودک در مورد خودش می آموزد و اعتماد به نفس پیدا می کند. کودکی که در دوست یابی مشکل دارد و یا از جمع اخراج شده است، تصویری منفی از خودش پیدا می کند. بیرون بودن از جمع دلپذیر نیست، به ویژه هنگامی که کودکان دیگر این احساس را در کودک القا می کنند که خواستنی نیست.
 • فهرستی از رفتارهای مثبت تهیه کنید. این کار، روش بسیار موثری است، با این که برای کودکانی که برداشت خوبی از خودشان ندارند، مشکل است. از کودکتان بخواهید که تمام رفتارهایی را که در خودش دوست دارد، بنویسد. شما نیز می توانید، فهرستی از جنبه های خوب او را تهیه کنید. از او بخواهید که تحسین هایی که دریافت می کند و یا چیزهایی را که دیگران در او دوست دارند، ثبت کند. شما حتی می توانید رفتارهای خوب کودکتان را در یک دفترچه ثبت کنید و هر از چند گاه یک بار، آن را با کودکتان مرور کنید، وی از داشتن این همه نکات مثبت، تعجب خواهد کرد.
 • ثابت قدم باشید. اعتماد به نفس، به سرعت ایجاد نمی شود، بنابراین، حتماً این کار را تبدیل به یک تلاش دراز مدت کنید که هر روز بخشی از آن انجام می شود. همواره بکوشید که اظهار نظرهای مثبت را افزایش دهید، در عین حال، انتقاد را به حداقل ممکن برسانید.

8. پیامدهای منفی را به کار گیرید

 اگر کودکتان به لاف زدن ادامه می دهد، به تدابیری نیازمندید که رفتار او را تغییر دهید.

 • کودکتان را از فعالیت های مورد علاقه اش محروم کنید.
 • وسیله ای را که در مورد آن لاف می زند، از او بگیرید.
 • همبازی هایش را محدود کنید.

منبع: برگرفته از کتاب چگونه با کودکم رفتار کنم، نوشته استفن گاربر

كاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش بی توجهی فعال

5 راهکار برای افزایش رفتار خوب در کودکان

اینفوگراف: ایجاد اعتماد به نفس در کودکان

اینفوگراف: 6 راه برای پرورش کودکان متکی به خود

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.