چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (5 تا 6 سالگی)

والدین و مربیان عزیز، اگر به دنبال آشنایی با فعالیت­ هایی هستید که با انجام آن ها به رشد و یادگیری کودکان کمک کنید، همراه شدن با ما، در این سلسه مقالات را به شما توصیه می­ کنیم. برخی از فعالیت­ هایی که ما به شما پیشنهاد می ­دهیم، برایتان جدید هستند و شاید با بسیاری از آن ها از پیش آشنا بوده­ اید. اما طرح آن ها در این مقالات با هدف تاکید بیشتر بر اهمیتشان است. پیش از این فعالیت هایی را که موجب رشد و یادگیری کودکان بازه سنی 0 تا 5 سال می شود، ارائه کردیم. در نوشته پیش رو به سراغ فعالیت­ هایی می­ رویم که فرصت­ های یادگیری را برای کودکان 5 تا 6 سال فراهم می کنند.

اگر فرزند شما در بازه سنی 5 تا 6 سالگی است، می­ توانید با انجام فعالیت ­های زیر و ایجاد فرصت­ هایی که در ادامه می ­آیند، به رشد و یادگیری وی کمک کنید.

  • مواد بی ارزشی را برای بریدن فراهم کنید (کاغذهای باطله، مجله ها و روزنامه های قدیمی، کاغذهای دیواری، الگوهای نقاشی، تکه های پارچه).
  • همچنان برای کودک لباس های نمایشی فراهم کنید، لباس هایی که امکان بازی کردن نقش های گوناگون را به آن ها می دهد. درباره فعالیت های اجتماعی صحبت کنید و از مکان هایی مانند کارگاه ساختمان سازی، اداره پست، میدان میوه و تره بار، بازدید کنید. کودک را تشویق کنید تا با عروسک های خود خیمه شب بازی کند. در خلق یک نمایش به او کمک کنید. (یک کارتون کوتاه بسیار موثر است).
  • از کتاب های گوناگون استفاده کنید تا به کودک کمک کند که درباره سرگرمی ها و کاربردهای مختلف کتاب در زندگی روزمره چیزهایی بیاموزد. همچنان با صدای بلند و به طور مکرر و منظم برای کودک کتاب بخوانید.
  • علاقه فزاینده کودک را به بازی های مداد- کاغذی، عددی- حروفی و بازی های تشخیص کلمه و همچنین بازی هایی که کودک معمولاً خودش آن ها را اختراع می کند، اما برای انجام آن ها نیاز به کمک بزرگسالان دارد، تشویق کنید.
  • امکان تجربه پخت و پز را برای کودک فراهم کنید. به کودک اجازه دهید که سبزی ها را خرد کند، کلوچه ها را پهن کند، اندازه بگیرد، مواد را با هم مخلوط کند و به هم بزند.
  • به تنظیم بازی های نشانه گیری که هماهنگی چشم و دست را ارتقا می دهد، کمک کنید. ضربه زدن به کیسه حاوی چیزهای بی ارزش، بولینگ، ضربه زدن به کیسه بوکس و بازی کردن با حلقه بسکتبال کوتاه. در فرصت های بازی به شدت مراقب کودک باشید. بازی هایی مانند: اسباب بازی های چرخدار، تاب، حفاری کردن، جارو کردن و حمل و نقل وسایل.

منبع: برگرفته از کتاب Developmental Profiles: Pre-Birth through Adolescence

 

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (1 تا 2 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (2 تا 3 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (3 تا 4 سالگی)

چه فعالیت هایی به رشد و یادگیری کودکتان کمک می کند؟ (4 تا 5 سالگی)

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.