7 راه برای جدا کردن کودکان از تکنولوژی

استفاده افراطی و مداوم از تکنولوژی و مظاهر آن برای کودکان آثار منفی را دربر دارد. در این مقاله 7 راه کار جایگزین برای این مسئله و جداسازی کودکان از تکنولوژی به شما معرفی شده است.

افراط و تفریط در هر کاری مسئله ساز است. استفاده از تکنولوژی نیز همین گونه است. این روزها کودکان و نوجوانان به صورت افراطی از تکنولوژی و مظاهر آن استفاده نموده و زمانی که امکان دسترسی به این وسایل برایشان مقدور نباشد، اولین جمله ای که خواهید شنید این است که: «حوصلم سر رفته، چیکار کنم؟!» در چنین شرایطی چه کاری از دست ما ساخته است؟ در ادامه 7 راهی که با انجام آن می توانید به فرزندانتان کمک کنید تا بیش از حد مشغول استفاده از تکنولوژی نشده و در عین حال سرگرم نیز شوند، معرفی شده است. 

1. کاردستی بسازید:

بریدن کاغذ، مچاله کردن دستمال کاغذی و نقاشی کردن، ماهیچه های دست کودکان را تقویت نموده و تمرینی برای نوشتن در آینده است. اگر هر روز امکان کاردستی درست کردن وجود ندارد، حداقل هفته ای سه بار با فرزندتان کاردستی درست کنید. (در همین زمینه مقاله چرا بازی اهمیت دارد را مطالعه نمایید).

2. زمان استفاده از صفحات نمایش را محدود کنید:

تنظیم مرزهای خانوادگی برای تماشای تلویزیون و فیلم و استفاده از تلفن های هوشمند، رایانه و تبلت، موجب تقویت ارتباطات خانوادگی و صرف وقت برای اعضای خانواده می شود. ممکن است جدا شدن از وسایل ذکر شده برای شما دشوار باشد، اما با این کار به فرزندتان نشان می دهید که مزیت مادر و پدر بیشتر از تفریحات تکنولوژیکی است و آن ها به نصیحت های شما عمل می کنند. (برای آگاهی بیشتر به مقاله چگونه میزان استفاده فرزندانمان از تلویزیون، بازی های رایانه و موبایل را کنترل کنیم؟ مراجعه کنید).

3. داستان بخوانید و دور هم جمع شوید:

کتاب خواندن، چه با صدای بلند برای فرزندتان و چه به همراه او، چشم های او را به سوی انسان ها، مکان ها، حیوانات و ایده ها باز می کند. حتی اگر او هنوز نمی تواند کلمات را تلفظ کند، شنیدن صدای شما که در ژانرهای مختلف برایش کتاب می خوانید، می تواند دایره واژگان او را گسترش داده و عشق مادام العمر به کتاب را در او پرورش دهد. (در همین زمینه مطالعه مقاله 16 راه برای تشویق فرزندانمان به کتاب خواندن، پیشنهاد می شود).

4. زمانی را در طبیعت سپری کنید:

کودکانتان را به بیرون از خانه ببرید. در حیاط خانه و یا پارک با او بازی کنید. خارج از خانه بودن، به کودکان حس آرامش می دهد؛ تنش ها و استرس های روزانه آن ها را برطرف نموده و حواس بویایی، چشایی و لامسه را که به واسطه تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه و تبلت و تلفن همراه بلا استفاده مانده را شکوفا می کند.

5. روی اسباب بازی های باز-پایان سرمایه گذاری کنید:

تلویزیون، بازی های رایانه ای و امثال این ها، موجب از بین رفتن ماجراجویی و خلاقیت در بچه ها می شود. تخیل و خلاقیت را با اسباب بازی های ساده مانند لگوها، حیوانات پارچه ای، عروسک ها به کودکانتان بازگردانید. آن ها بدین وسیله می توانند در رویاهایشان، جهان خود را خلق کنند.

6. یک روز بدون تکنولوژی را برنامه ریزی کنید:

یک روز را با خانواده در پارک، ساحل، موزه و ... سپری کنید و وسایل مرتبط با تکنولوژی را با خود به همراه نداشته باشید. بدون حواس پرتی ای که مربوط به این گونه وسایل است شما می توانید توجهی را که سزاوار فرزندانتان است به آنان نشان دهید و تجربیاتتان را به آنان منتقل کنید.

7. یک وعده غذایی را به همراه فرزند تان آماده کنید:

آشپزی کردن با بچه های کوچک ممکن است دور از دسترس به نظر برسد اما مشارکت در آشپزی یکی از راه های مفید دور کردن کودکان از تکنولوژی است. اندازه گیری مواد لازم، هم زدن مواد و شکستن تخم مرغ ها، راه های امنی برای معرفی مفاهیم پایه ریاضی، کار گروهی و ایجاد عادات غذایی سالم است.

در نهایت این که:

محافظت روزانه از فرزندتان در برابر تکنولوژی غیرممکن است اما تلاش برای نشان دادن دنیای خارج از صفحه های نمایش دنیای مجازی، اهمیت دارد. تشویق فرزندتان برای دور ماندن از فضای مجازی به او کمک می کند تا آرامش داشته و روی مسائلی که واقعاً مهم هستند، تمرکز کند.

منبع: وب سایت Education

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.