معرفی تکنیک آموزشی 5E : روش آموزش فعال مفاهیم عمیق به کودکان و نوجوانان

با استفاده از روش 5E شما می توانید مفاهیم عمیق را به روشی موثر به کودکان و نوجوانان آموزش دهید.

فرقی نمی کند که چه نقش شغلی داریم، همه ما چه به عنوان پدر و مادر و یا در جایگاه یک بزرگتر و مربی در موقعیت هایی که بایستی موضوعی را به فرزندان کودک و نوجوانمان آموزش دهیم، قرار گرفته ایم. در چنین موقعیتی چه عکس العملی از خود نشان می هید؟ در بهترین حالت خیلی از ما به روش سنتی شروع به صحبت و سخنرانی کرده و نکاتی را که قبلا از کتابی خوانده و یا فکر می کنیم لازم است فرزند و مخاطب کودک و نوجوان ما بداند برای او بازگو می کنیم و آنها هم سر خود را به نشانه تایید برای ما تکان خواهند داد. اما چند ساعتی بیشتر طول نمی کشد که با مشاهده تکرار دوباره رفتار اشتباهی که ساعاتی پیش شما در این مورد با آنها صحبت کرده بودید (و یا بهتر است بگوییم دوره آموزشی آن را در سطح کرسی های دانشگاه! برگزار کرده بودید)، متوجه اثر بخش نبودن آموزش خود شده و این جمله کلیشه ای را بر زبان جاری می سازید: «مگه من بهت نگفتم این کارو نکن و ... ». فک میکنید ایراد کار کجاست؟ حالا اگر یک بار دیگر نگاهی به عنوان این مقاله بیاندازید، متوجه خواهید شد که راه را اشتباه رفته و باید به دنبال روشی جایگزین باشید. 

تکنیک آموزشی 5E

یکی از این روش های جایگزین که می تواند راه حلی برای این مشکل ما باشد، آشنا شدن با مدل آموزشی 5E و استفاده از آن در آموزش و انتقال مفاهیم مختلف آموزشی و تربیتی به شهروندان و نسل فردای ماست. 5E حروف اول عبارت های (درگیر ساختن، اکتشاف، توضیح، بسط و گسترش موضوع و ارزیابی) است.  به شکل زیر دقت کنید: 

زمانی می توانید امیدوار باشید که آموزش های شما روی فرزندان و مخاطبین کودک و نوجوانتان اثر گذار بوده و آنها فعالانه درگیر آن موضوع خواهند شد، که مطابق این روش آموزشی عمل نمایید. همانطور که در تصویر بالا می بینید ابن مدل دارای 5 گام اصلی  بوده که در ادامه به توضیح عملی هر کدام از آنها می پردازیم.

  گام اول: درگیر ساختن 

 قدم اول، در گیر ساختن کودکان و نوجوانان با موضوع است. در این مرحله نقش شما به عنوان والدین و یا مربی تدارک فعالیت های کوچکی حول موضوع مورد نظر شما است که می دانید باعث برانگیختن حس کنجکاوی، علاقه و حس تفکر بچه ها خواهد شد. فعالیت های مختلفی از جمله طرح یک پرسش، گفتن یک قصه و داستان، نمایش و نقش بازی کردن، طوفان مغزی و یا حتی بررسی یک تصویر می تواند این درگیری اولیه با موضوع را به همراه داشته باشد.

نکته: این که فرزندان و یا دانش آموز ما به وسیله کدام یک از این فعالیت ها می تواند با موضوع تربیتی مورد نظرمان درگیر شود، بستگی زیادی به شناخت شما از علایق و توجه به تجربیات یادگیری گذشته آنها دارد. همیشه سعی کنید موضوع تربیتی جدیدی را که می خواهید آموزش دهید به تجربیات و دانسته های قبلی فرزندان کودک و نوجوانتان پیوند دهید.

گام دوم: اکتشاف

پس از شناسایی و انتخاب فعالیتی که بچه ها را با موضوع درگیر می سازد، در این مرحله بایستی نقش راهنما را ایفا کرده و به آنها اجازه دهید تا در مورد موضوع و مسئله ای که مطرح شده و درگیر آن شده اند فکر کنند، آزمایش و خطا داشته و به جمع آوری اطلاعات مرتبط با موضوع بپردازند. 

گام سوم: توضیح و تشریح موضوع

در این مرحله از آنها بخواهید تا پاسخ ها، فرایند فکر کردن و اطلاعات جمع آوری شده خود را برای شما بیان کنند. یادتان باشد که قرار نیست در این مرحله به پاسخ درستی برسیم. بیشتر به فرایند تلاش آنها برای حل مسئله ای که ذهنشان درگیر آن شده و فعالیت های که انجام داده اند توجه کنید.

گام چهارم : گسترش موضوع  

در مرحله قبل با مسیر فکری و روش کسب اطلاعات فرزندان و دانش آموزانتان آشنا شدید. حالا در این مرحله سعی کنید با تدارک فعالیت های اضافی تر و دادن اطلاعات بیشتر و کافی، مهارت و درک مفهومی آنها در رابطه با موضوع را توسعه بخشیده و عمیق تر کنید.    

گام پنجم: ارزیابی

یک ضرب المثل انگلیسی وجود دارد که می گوید «هر چیزی که ارزیابی نشود، انجام نشده است!» پس برای اینکه دوباره غافل گیر نشوید، در گام آخر میزان یادگیری موضوع تربیتی که قصد آموزش آن را داشته اید سنجیده و مطمئن شوید هدفی که به دنبال آن بودید، محقق شده باشد.

تکنیک E5 که در بالا معرفی شد، روش یاددهی- یادگیری فعالی بوده که شما والدین و مربیان عزیز می توانید برای آموزش عمیق موضوعات مختلف تربیتی به فرزندان و دانش آموزان خود از آنها استفاده کنید. ما معتقدیم داشتن الگو و ذکر مثال در این زمینه می تواند به فهم بهتر این مدل آموزشی کمک کرده و بهتر بتوان در عمل آن را بکار بست. به همین منظور موضوع تربیتی «چگونه فرزندانمان را به دوستداران آینده محیط زیست تبدیل کنیم؟ آموزش به روش مدل E5» را در قالب دو مثال که یکی مناسب استفاده در فضای خانه و خانواده توسط والدین و دیگری مناسب فضای آموزشی و اجرا توسط مربیان است را برای شما تهیه خواهیم نمود. همه تلاش ما در تیم شهروند فردا نشاندن لبخند رضایت بر لبان شما والدین عزیز و مربیان محترم است، پس ما را از نظرات سازنده خود بی بهره نگذارید. 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.