کاهش سوء رفتار کودک با استفاده از روش محروميت زمان مند

در این مقاله با یکی از روش های تربیتی نوین تحت عنوان محرومیت زمان مند که به اصلاح سوء رفتار کودکان می پردازد، آشنا می شویم.

وقتی کودک شما کارهای اشتباه و خصمانه ای نظیر آزار و اذیت دیگران و یا گفتن حرف های زشت از خود نشان می دهد، شما چه کار می کنید؟ فکر می کنید روش تربیتی و برخورد درست در چنین مواقعی چیست؟ متاسفانه برخی از والدین نه تنها ایده روشنی برای برخورد با چنین مواقعی نداشته بلکه عصبانی و خشمگین شده و به تنبیه فرزندشان می پردازند. در بهترین حالت و اطلاع از آثار سوء تنبیه کردن، شاید خشم خود را کنترل نمایند، اما مشکل اصلی همچنان به قوت خود باقی است. پس چه کار باید کرد؟ یکی از روش های تربیتی موثری که می توان در این مواقع از آن استفاده کرد، روش محرومیت زمان مند نام دارد. برای آشنایی با این روش تربیتی و چگونگی استفاده از آن در ادامه با ما همراه باشید.

محروميت زمان مند چيست؟

محروميت زمان مند به عنوان يك روش تربيتي عبارت است از يك وقفه مختصر در فعاليت هاي كودك شما. به عبارت دیگر محروميت زمان مند، يعني گذاشتن كودك در يك مكان كسل كننده و ملال آور بلافاصله پس از اين كه رفتار بدي را از خود نشان مي دهد.

روش تربيتي محروميت زمان مند، دو هدف را دنبال مي كند. هدف فوري عبارت است از توقف سريع رفتار مشكل ساز و هدف بلند مدت، كمك به كودك براي دستيابي به خود انضباطي است.

محروميت زمان مند در كمك به اصلاح سوء رفتارهاي مداوم كودك شما كه رفتارهاي تكانشي، پرخاشگرانه، هيجاني و خصمانه هستند، موثر است. شما مي توانيد روش محروميت زمان مند را با موفقيت در مورد كودكان 2 تا 12 ساله به كار ببريد.

محرومیت زمان مند را چگونه اجرا کنیم؟

مراحل اجرای روش محرومیت زمان مند از قرار زیر است:

1. شروع محروميت زمان مند

در ابتدا يكي از سوء رفتارهای فرزندتان را انتخاب كنيد. اين رفتار بايد قابل شمارش باشد. به عبارت دیگر رفتار هدفي كه انتخاب كرده ايد، باید رفتاري باشد كه به طور مكرر اتفاق مي افتد. هرگاه كه كودك شما رفتار هدف نامطلوبی، مانند كتك زدن ديگران يا فحش دادن را انجام داد، بلافاصله اين روش را در مورد او اعمال كنيد. بدون گفتن بيش از 10 كلمه و در عرض كمتر از 10 ثانيه او را به جايي كه بايد زمان محروميت را در آن جا سپري كند، بفرستيد. مدت زمان ماندن كودك در اين مكان، يك دقيقه به ازاي هر سال سن اوست.

2. انتخاب يك مكان كسل كننده براي محروميت زمان مند

یک مكان کسل کننده براي محروميت زمان مند شامل ويژگي هاي زیر است:

  • براي كودك، كسل كننده و فاقد جذابيت است.
  • در آنجا با كسي سروكار ندارند. از اعضاي خانواده جدا است. (به منظور تأمين ايمني كودكان بسيار خردسال، آن ها بايد در معرض ديد باشند).
  • هيچ گونه اسباب بازي، بازي، تلويزيون، دستگاه صوتي، كتاب، حيوان خانگي يا اشياء جالب در آن جا وجود ندارد.
  • ايمن، داراي روشنايي مناسب و غير ترسناك است.
  • كودك مي تواند در عرض 10 ثانيه به آساني به آن جا برود.

3. توضيح محروميت زمان مند براي كودك

در زماني كه هم شما و هم كودكتان در حالت آرامش هستيد، محروميت زمان مند را براي او توضيح دهيد. اين كار را به صورت مشترك و به اتفاق همسرتان انجام دهيد. كودك شما بايد بداند كه هردوي شما از او انتظار داريد كه از قوانين رفتن به مكان تعيين شده و ماندن در آن جا تا به صدا درآمدن زنگ زمان سنج تبعيت كند. (نحوه استفاده از زمان سنج در مورد 5 توضیح داده شده است).

4. اعمال فوري محروميت زمان مند در مورد كودك

انتقال سريع كودك به مكان در نظر گرفته شده، اهميت بالايي دارد. اين كار، مقاومت كودك را در مقابل اين تنبيه كاهش مي دهد. همچنين موجب افزايش اثربخشي اين شيوه انضباطي مي گردد. شما از كودك خود مي خواهيد كه پيوند بلافصلي را ميان رفتار بد خود و تجربه ناخوشايند محروميت زمان مند، مشاهده كند.

5. زمان سنج و انتظار، در محروميت زمان مند

پس از فرستادن كودك به مكان تعيين شده براي محروميت زمان مند، زمان سنج را با در نظر گرفتن يك دقيقه به ازاي هر سال سن كودك، براي نشان دادن پايان زمان محروميت تنظيم كنيد. سپس زمان سنج را در جايي قرار دهيد كه كودك بتواند صداي زنگ آن را بشنود. او بايد تا زماني كه صداي زنگ را مي شنود در آن جا بماند. قبل از به صدا درآمدن زنگ، هيچ گونه توجهي به كودك نشان ندهيد. استفاده از يك زمان سنج قابل حمل و زنگ دار به شما كمك مي كند تا بتوانيد در اعمال روش انضباطي محروميت زمان مند، با ثبات، منظم و منصف باشید.

6. صحبت كردن با كودك پس از اتمام محروميت زمان مند

پس از اين كه كودك صداي زنگ زمان سنج را شنيد و مكان تعيين شده براي محروميت را ترك كرد، بايد به شما بگويد كه چه كاري انجام داده و يا چه قانوني را نقض كرده بود كه به آن دليل به محروميت زمان مند فرستاده شد.

در نهایت این که:

معمولا كودك شما در زمان فرستاده شدن به محروميت زمان مند و در طول زمان محروميت نسبت به شما برافروخته خواهد شد؛ چرا که هنگامي كه در محروميت زمان مند قرار مي گيرد، توجه خانواده را از دست مي دهد. همچنین آزادي براي بازي كردن با اسباب بازي ها و بازي ها و شركت در فعاليت هاي جذاب را از دست رفته مي بيند. اما نگران این مسئله نباشید، به طور معمول، اين آزردگي، پس از اتمام زمان محروميت، به سرعت از بين مي رود.

 

منبع: برگرفته از کتاب SOS کمک برای والدین

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.