5 راهکار برای افزایش رفتار خوب در کودکان

در این مقاله با 5 روش کاربردی برای افزایش و تقویت رفتارهای خوب در کودکان آشنا خواهید شد.

همه ما بارها این جمله را شنیده ایم: «پیشگیری بهتر از درمان است!» وقتی در زمینه تربیت کودکان با دقت به این جمله بنگرید، چه مفهومی در ذهنتان شکل می گیرد؟ در فرایند تربیت کودکان، معمولا هر گاه با مشکل تربیتی رو به رو می شویم به دنبال پاسخ و راه حل هستیم. اما آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که چگونه می توان پیش از وقوع یک مشکل، رفتار های صحیح را در کودکان خود ایجاد کنیم؟ عوامل و راهکارهای متنوعی برای ایجاد و تقویت رفتارهای خوب در کودکان وجود دارد. لذا برای ایجاد و تقویت رفتارهای مطلوب فرزندتان، تنها به یک عامل و یک روش بسنده نکنید و عوامل و شیوه های گوناگون را در نظر بگیرید. در ادامه 5 راهکار برای افزایش رفتارهای خوب در کودکان به شما معرفی می شود.

1. رفتار خوب جايگزين را پاداش بدهيد

رفتار بد و نامطلوب فرزندتان را از طریق بی توجهی فعال کاهش دهید. برای مثال اگر فرزندتان هر گاه آن چه را که می خواهد، دریافت نکند، جیغ می کشد و سر و صدا می کند، شما او را نادیده بگیرید. بدین ترتیب او یاد می گیرد که این روش برای رسیدن به خواسته مورد نظر اثرگذار نیست، لذا دفعه بعد خواسته خود را به صورت منطقی مطرح خواهد کرد. شما باید به هنگام وقوع رفتار خوب جایگزین، به فرزندتان پاداش دهید. اما در صورتی که فرزندتان نمی داند چگونه رفتار مطلوب را از خود نشان دهد، باید به او آموزش دهید.

2. انجام رفتار خوب را آموزش دهید

كودك خود را براي انجام رفتار خوبي كه مي خواهيد آن را بياموزد، ياري دهيد. به عنوان مثال، چنان چه كودك شما اسباب بازي را از دست هم بازي هايش در مي آورد، در ابتدا با استفاده از روش محرومیت زمان مند، این رفتار را در او اصلاح کنید. سپس به اشتراک گذاری اسباب بازی ها با هم بازي هايش را به او آموزش دهید. خودتان به طور عملی نحوه به اشتراک گذاشتن اسباب بازي ها را به او نشان دهيد و به او كمك كنيد تا به طور واقعي اين رفتار را تمرين كند.

3. از قانون «پس از این که فلان کار را کردی، می توانی بهمان کار را بکنی»، استفاده کنید

شروع و به پايان بردن يك وظيفه دشوار، هنگامي كه پس از انجام آن، منتظر رسیدن به لذتي باشيد، آسان تر خواهد بود. با استفاده از این قانون، كودك خود را براي انجام وظايف ناخوشايند، ياري دهيد. برای مثال به فرزند خود بگویید: «پس از این که تمرینات ریاضی ات را انجام دادی، می توانی تلویزیون تماشا کنی» یا «پس از این که کلم بروکلی ات را خوردی، می توانی دسر بخوری».

این قانون را برعکس نکنید. برای مثال به فرزندتان نگویید: «مي تواني اكنون تلويزيون تماشا كني، به شرط اين كه قول بدهي، بعداً تمرینات رياضي ات را انجام بدهي». زیرا اگر فرزند شما از رياضي بيزار است، هميشه در انجام تكاليف رياضي تعلل مي كند. تماشاي تلويزيون قبل از انجام تكاليف نمي تواند انگيزه اي در جهت اتمام آن ها فراهم آورد. او به اجتناب خود از تكاليف رياضي، ادامه خواهد داد. همچنين او به دليل كوتاهي در انجام تكليفش، احساس گناه و ناراحتي خواهد کرد. قول دادن براي شروع يك كار و احساس گناه پس از آن، نمي تواند كودكان را براي انجام كارهايي كه برايشان ناخوشايند است، ياري دهد. اما لذت آينده مي تواند يك انگيزه خوب باشد.

4. یک الگوی خوب ارائه دهید

والدين پيوسته در حال نشان دادن و عرضه الگوی های رفتاری به کودکان خود هستند. كودك شما حسن رفتار و سوء رفتار را با مشاهده و تقليد رفتار شما و ديگران، مي آموزد. مراقب باشيد كه ناخواسته يك الگوي رفتاري را به كودك خود ارائه ندهيد كه نمي خواهيد آن را در رفتار او ببينيد. تنها الگوي رفتاري ای را به كودك خود عرضه كنيد كه تقليد آن از سوي كودكتان براي شما پذيرفتني است. كودك شما به ويژه در مواقعي كه شما با ناكامي ناشي از يك مشكل مواجه شده و يا با شخص ديگري دچار تعارض شده ايد، به رفتار شما توجهي خاص دارد. او با مشاهده شما ياد مي گيرد كه در آينده با ناكامي ها و تعارضاتي كه برايش پيش مي آيند، چگونه برخورد نمايد.

5. يك والد منظم باشيد

منظم باشيد و براي موثر بودن، از قبل برنامه ريزي كنيد. نيازهاي كودك خود را قبل از اين كه رفتار بد او، شما را وادار به برآورده ساختن آن ها نمايد، پيش بيني کنید. هنگامي كه اجازه مي دهيد، رفتار بد كودكتان، شما را به تأمين نيازهايش وا دارد، شما ناخواسته آن رفتار بد را پاداش داده ايد. برای مثال هنگامی که به همراه كودكان خود در حال خريد هستيد، پيش از آن كه آن ها به طور كامل مستأصل شوند، به خانه برگرديد.

قوانين خانوادگي روشن، امور روزمره قابل پيش بيني و ثبات در فعاليت هاي روزانه، به كودكان شما در رسيدن به يك رفتار پخته، كمك مي كنند. زمان بيداري منظم، تنقلات و غذاهاي سالم و زمان خواب مناسب، كودك شما را در پيش بيني آن چه كه از او انتظار مي رود، ياري خواهد داد و در نتيجه او رفتار بهتري خواهد داشت.

منبع: برگرفته از کتاب SOS کمک به والدین 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.