پاسخ به سوالات والدین (5): نگرانی مادری از رفتار فرزند نوجوانش در رابطه با استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی و ارتباط با جنس مخالف

بخش «چالش هاي تربيتي و راه حل ها»، پاسخ سوالات و دغدغه هاي والدين و مربيان از زبان مشاورين و کارشناسان شهروند فردا است. در اين پرسش و پاسخ موضوع نوجوانی و مشکلات تربیتی این دوره سنی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

سلام؛

من با این پسر چه کنم؟! لطفا راهنمایی ام کنید.

پسری شانزده ساله دارم که کلاس سوم دبیرستان است. حدود یک سال است که به صورت بی رویه وقت خود را پای اینترنت وچت و تلگرام و ... می گذراند. سال قبل افت تحصیلی فراوانی داشت و از دو درس نمره نگرفت. مدام در گروه های اجتماعی با دوستانی از جنس مونث چت می کند. وقتی با این کار او مخالفت می کنم، در پاسخ با این جمله روبه رو می شوم که « چرا نباید دوست دختر داشته باشم ... » دیگر درس هم نمی خواند. یک پسر آرام وحرف گوش کن تبدیل به پسری خودرای شده! آیا من باید اینترنت و گوشی و لب تابش را از او بگیرم؟ لطفا راهنمایی ام کنید. ممنون

پاسخ مشاورين و کارشناسان شهروند فردا:

سلام بر شما مادر محترم

نگرانی شما در این مورد قابل درک و ملموس است. فرزند شما در سن حساسی قرار دارد . این دگرگونی ها در شخصیت طبیعی و موقتی است و علاقه به جنس مخالف و اصرار بر آن به علت تغییرات سریع هورمونی و از علائم بلوغ  جسمی و احساسی و اجتماعی است . توجه به چند نکته در این مورد ضروری است:

اول این که انتظار نداشته باشید فرزندتان به حرف شما تمام و کمال گوش بدهد، چون مرجع تقلید فرزندتان در حال حاضر گروه همسالان او می باشد. پس خود را به خاطر سرکشی های او سرزنش نکنید و به او فرصت بدهید تا با تغییراتش کنار بیاید.

در درجه بعد، به جای آن که در مقابل او قرار گیرید، در کنار او بایستید و به او کمک کنید تا با مشکلات این دوره کنار بیایید. بگذارید از کمک و حمایت فکری و احساسی شما بهره مند شود. با او گفتگو کنید و مساله را از بحران و معضل و مساله ای غامض که فاجعه آمیز جلوه گر شده است، به موضوعی مهم که نیازمند گفتگو و چاره جویی است و احتمالا می تواند راه حل های متفاوتی داشته باشد، تبدیل کنید. اگر شما بخواهید کار خود را بکنید، او هم به راه خود خواهد رفت.

 ارتباط او با جنس مخالف از سر کنجکاوی و هیجان است هر چقدر هم برایش دلیل بیارید او نهایتا کار خود را خواهد کرد. وظیفه شما دادن این فرصت به اوست تا طرف مقابلش را بشناسد. ابعاد قضیه را باز کنید و در اطراف آن بحث و گفتگو کنید. بگذارید خود او هم به مساله و اهمیت آن پی ببرد و فکر کند و چاره جویی کند . او باید حس کند می تواند روی همفکری شما حساب کند و خودش تصمیم بگیرد. مادر عزیز هر چقدر شما بیشتر حساسیت نشان بدهید این مسئله ی ارتباط با جنس مخالف و درس خواندن بیشتر به موضوعی برای نشان دادن استقلال در او تبدیل خواهد شد و برای لجبازی با شما هم که شده در این کار افراط نشان خواهد داد.

در ارتباط با درس هایش ببینید اگر مباحث واقعا برایش دشوار است معلم بگیرید اگر نه و فقط از روی بی علاقگی است سعی کنید در او انگیزه ایجاد کنید. برای ایجاد انگیزه، شما بایستی با توجه به شناختی که از علائق او دارید، عمل کنید. با امر کردن مداوم  به درس خواندن، او از زیر بار این مسئولیت فرار خواهد کرد، پس بگذارید مسئولیت درس خواندنش را خودش به عهده بگیرد.

 برای استفاده از اینترنت و درس خواندن بگذارید خودش برنامه ریزی کند. با دادن این امکان به فرزندتان، او احساس مسئولیت بیشتری خواهد کرد. سعی کنید فعالیت های جدیدی را که مورد علاقه پسرتان است وارد زندگی او کنید تا از میزان انرژی ای که برای اینترنت صرف میکند کاسته شود.

در ارتباط با پدرش هم نباید نقش پدر را در تربیت فرزندتان نادیده بگیرید. فرزند شما به محبت مادری و اقتدار پدری با هم نیازمند است. پس سعی کنید با پدرش هم حتی به اندازه یک روز در هفته یک فعالیت مشترک داشته باشد. چه بسا حضور بیش از اندازه او در فضای مجازی ناشی از احساس تنهایی او باشد. پس بیشتر از اینکه به عنوان راهنما ظاهر شوید سعی کنید با او صمیمی شوید .در کل به شما اطمینان می دهم که این دوره ی بحرانی موقتی است و بسیاری از این هیجانات فروکش خواهد کرد. 

 

  پاسخ سوالات و دغدغه های تربیتی خود را از مشاورین و متخصصین شهروند فردا بخواهید:    

                                              

 
ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.