اختلال سلوک در کودکان: علل، علائم و راه های درمان آن

شما به عنوان والدین، تمام تلاشتان را می کنید تا فرزندتان رفتارهای خوبی را از خود بروز دهد. گاهی اوقات ممکن است کودکتان به شیوه ای نامناسب و منفی برخورد کند، به خصوص در جمع. یک الی دو نمونه بروز این رفتارها طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی کند، اما اگر وی به طور مکرر به شیوه ای منفی با شما رفتار کند، دارای مشکل رفتاری ای به نام اختلال سلوک است. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان اختلال سلوک در کودکان می پردازیم.

اختلال سلوک، اختلال دوران کودکی است و با مجموعه ای از رفتارهای منفی ای که کودکان نسبت به بزرگسالان یا هر فرد دیگری نشان می دهند، مشخص می شود. این کودکان اساساً دارای مشکلات عاطفی و رفتاری هستند و در محیط مدرسه و در سایر روابط اجتماعیشان مشکلاتی را تجربه می کنند. این اختلال در میان مردان، شایع تر از زنان است. مداخله والدین باعث می شود که به کودکان برای دستیابی به جایگاه اجتماعی قابل قبول کمک شود. در ادامه به معرفی علل، علائم و راه های درمان اختلال سلوک در کودکان می پردازیم.

علل اختلال سلوک در کودکان

گرچه علت دقیق اختلال سلوک هنوز ناشناخته است، اما عوامل بسیار وجود دارد که بروز این اختلال را پیش بینی می کند.

1. عوامل ژنتیکی

اختلالات رفتاری منشاء ژنتیکی دارند. در اکثر موارد، یکی از اعضای خانواده کودکان مبتلا به اختلال سلوک، تحت تاثیر اختلالات روحی، به ویژه، اختلالات خلقی، اختلالات شخصیت و اختلالات اضطرابی و یا سوء مصرف مواد مخدر است.

2. عوامل محیطی

برخی عوامل محیطی خاص، کودکان را تحت تاثیر این اختلال قرار می دهد. برای مثال: داشتن یک زندگی خانوادگی ناکارآمد، سابقه سوء مصرف مواد مخدر در خانواده و نظم و انضباط و نظارت نامناسب در خانواده. سوء استفاده و تجربیات آسیب زا نیز ممکن است باعث بروز این اختلال شوند.

3. عوامل روانشناختی و اجتماعی

مشکلات مربوط به آگاهی اخلاقی، مانند: فقدان احساس گناه و پشیمانی و نقص در پردازش شناختی ممکن است موجب بروز اختلال سلوک در کودکان شود. جایگاه اجتماعی- اقتصادی پایین و عدم پذیرش توسط گروه همسالان نیز می تواند باعث بروز این اختلال شود.

4. عوامل زیستی

نقص یا آسیب به ناحیه های خاصی از مغز نیز ممکن است باعث بروز مشکلات رفتاری شود. این پدیده به کمبود مواد شیمیایی خاصی در مغز که به عنوان انتقال دهنده های عصبی شناخته می شوند و به سلول های مغزی کمک می کنند تا به طور صحیح با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، مربوط می شود.

کودکان و نوجوانانی که تحت تاثیر اختلال سلوک قرار می گیرند، به احتمال بیشتر دچار اختلالات خلقی، بیماری های روانی، اضطراب، افسردگی، اختلالات یادگیری، اختلال نقص توجه و بیش فعالی و سوء مصرف مواد قرار می گیرند.

علائم اختلال سلوک در کودکان

علائم مختلفی در ارتباط با کودکان دارای این اختلال وجود دارد که بسته به سن و شدت آن متفاوت است. به طور کلی، علائم اختلال سلوک شامل موارد زیر می شود:

1. رفتار فریبکارانه

کودکان مبتلا به این اختلال ممکن است بارها و بارها دروغ بگویند و یا به دزدیدن اشیا از دیگران مبادرت ورزند.

2. رفتار ویرانگر

این کودکان ممکن است از عمد تخریب اموال بپردازند. برای مثال: آتش بیافروزند، مبلمان را تخریب کنند، اشیا را پرتاب کنند یا یا به اموال دیگران آسیب برسانند.

3. نقض قوانین

کودکان مبتلا به اختلال سلوک، اغلب تمایل به نقض قوانین والدین یا جامعه دارند. برای مثال: قُلدری یا زورگویی به دیگران یا فرار از مدرسه.

4. رفتار تهاجمی و پرخاشگرانه

کودکان دارای این اختلال ممکن است رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهند. برای مثال: زورگویی، دعوا کردن، رفتار بی رحمانه با حیوانات یا کودکان کوچکتر. آن ها همچنین ممکن است عمداً به افراد دیگر حمله کنند و به آن ها آسیب برسانند و برای تهدید و ارعاب دیگران از سلاح استفاده کنند.

5. کج خلقی

کودکانی که از اختلال سلوک رنج می برند، اغلب کج خلق هستند و هر کاری برای به دست آوردن چیزی که می خواهند، انجام می دهند. آن ها دیگران را مقصر اشتباهات خود می دانند و سرزنششان می کنند.

راه های درمان اختلال سلوک در کودکان

معمولاً رویکرد والدین برای مقابله با اختلال سلوک متوسط کودکان مفید است. اگر چه در برخی موارد شدید، به رویکرد پزشکی نیاز می باشد. شما به عنوان والدین می توانید کارهای زیادی را برای کمک به کودکتان انجام دهید تا رفتاری طبیعی و متمدنانه داشته باشد. در ادامه به 10 مورد از راهکارهایی که به کودکتان در چنین مواقعی کمک می کند، اشاره می کنیم.

1. مطمئن شوید که زمانی را به کودکتان اختصاص می دهید و به او توجه می کنید. کودکان در حال رشد به این مساله بیشتر نیاز دارند. اگر کودکان، والدینشان را بیش از حد مشغول ببینند، اختلالشان توسعه می یابد و راهی برای به دست آوردن توجه می شود.

2. سعی کنید عادت های خوب در کودکتان ایجاد کنید. با خواندن داستان و ارائه مثال هایی خوب، شخصیت او را بهبود بخشید.

3. یک رویکرد ملایم برای کودکتان داشته باشید.

4. یک الگوی خوب باشید. اگر شما آرام باشید، کودکتان کج خلقی نمی کند و خشمگین و عصبانی نمی شود.

5. به کودکتان کمک کنید تا یک هدف مثبت برای خودش تعیین کند. این کار باعث می شود، انرژی اش را در جهتی سازنده تر مصرف کند.

6. با کودکتان ارتباط برقرار کنید و به او اجازه دهید صحبت کند و نظراتش را بیان کند.

7. هیچ دارو یا نسخه واحدی برای درمان همه کودکان مبتلا به اختلال سلوک وجود ندارد. هر کودک منحصر به فرد است و نیازهایش متفاوت است.

8. روان درمانی و درمان شناختی- رفتاری ممکن است به بیان و کنترل بهتر احساسات کودکتان کمک کند.

9. تجزیه و تحلیل عمیق شرایط کودکتان نیز به شما برای برداشتن گام های اساسی جهت اطمینان از سلامت روان وی کمک خواهد کرد.

10. بهبود ارتباط والد و فرزند نیز به کودکتان کمک می کند تا نظراتش را به طور موثرتری بیان کند. این کار می تواند به شما بینش ارزشمندی برای برخورد با کودکتان بدهد.

در نهایت این که:

بدون توجه به این که چه اتفاقی روی می دهد، به کودکتان لبخند بزنید. زمانی که کودکتان بداند شما بدون هیچ قید و شرطی او را دوست دارید، به احتمال زیاد بهترین رفتارش را انجام می دهد.

منبع: برگرفته از وب سایت mom junction

پیشگیری از اوتیسم در دوران بارداری و تشخیص زود هنگام آن

رژیم غذایی مخصوص کودکان اوتیسم

اینفوگراف: نشانه های اوتیسم چیست؟

چرا دلبستگی مهم است و مادران باید به آن توجه کنند؟

مزایای دلبستگی نوزاد به والدین چیست؟

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.