4 درس مهم برای آموزش نحوه مديريت پول به کودکان

یکی از موضوعات مهمی که بهتر است در فرایند تعلیم و تربیت کودکان به آن بپردازیم، آموزش نحوه مدیریت پول است. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید به فرزندان کودک و نوجوانتان نحوه پس انداز و مدیریت پولشان را آموزش دهید.

آيا در مورد چگونه مديريت كردن پول با كودكتان صحبت مي كنيد؟ آيا كودكتان قادر به پس انداز پول خود است؟ آيا نحوه خرج كردن پولش را مي داند؟ در مورد پول تو جيبي چطور با كودكتان برخورد مي كنيد؟ هنگامی که شما از دستگاه خود پرداز بانک پول می گیرید، کودکتان تصور می کند که هر وقت بخواهد می تواند از دستگاه پول بگیرد. این در صورتی است که شما می دانید که این پول تمام شدنی است ولی او درک درستی از این موضوع ندارد. به همین خاطر یکی از موضوعات مهمی که بهتر است در فرایند تعلیم و تربیت کودکان به آن بپردازید، آموزش نحوه مدیریت پول است. امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید به فرزندان کودک و نوجوانتان نحوه پس انداز و مدیریت پولشان را آموزش دهید.

درس اول: يادگيري نگه داشتن و خرج كردن پول تو جيبي

پول تو جيبي اولين گام براي مستقل شدن  كودك است. اين كه چقدر به كودكتان پول بدهید به ارزش ها و بودجه خانواده بستگي دارد. بعضي والدين پول تو جيبي را بعد از برآورده شدن خواسته اي توسط كودك به او مي دهند و بعضي اين پول را بدون هيچ چشم داشتي در اختيارش مي گذارند. در ابتدا بايد پول كمي به كودك داد و او بايد با انجام كارهايي كه جزء مسئوليت هاي روزانه او در خانه نيست پول بيشتري به دست آورد. (در همین زمینه ویدئو چگونه کودکان خود را کار آفرین بار بیاوریم را مشاهده کنید)

چند نكته درباره دادن پول تو جيبي:

 • معيار هايي را تعيين كنيد.با كودكتان در مورد خريد هايي كه از او انتظار داريد صحبت كنيد و به او بگوييد چقدر از پولش را بايد پس انداز كند.
 • منظم و قاطع باشيد. به كودك همان مقدار پول معین هميشگی را بدهید و هر روز آن را تغيير ندهيد.
 • براي مديريت كردن مناسب پولش پاداشي را به او اختصاص دهيد.

درس دوم: حساب بانكي برايش باز كنيد

بردن كودك به بانك كاري براي فراگيري مفهوم پس انداز پول است.كودك كم كم از اينكه سپرده هايش را افزايش دهد لذت مي برد. از راه هاي زیر براي كمك به كودك جهت پرورش عادات خوب پس انداز استفاده کنید:

 • به كودكتان كمك كنيد تا بفهمد با سپرده اش چقدر سود كسب خواهد كرد.
 • مزاياي سپرده هاي بلند مدت را به او ياد آوري كنيد.
 • علاوه بر ا ين كه پس انداز مي كند مقداري پول نقد را هم به او بدهيد تا انگيزه اش براي پس انداز حفظ شود.

درس سوم: تعيين اهداف مالي

معمولا وقتي كودكان پولي را دارند ، فقط به خرج كردن آن فكر مي كنند نه به پس اندازش، اين به خاطر اين است كه آن ها هدفي را براي خود تعيين نكرده اند. پس:

 • به كودك اجازه دهيد اهدافش را با دليل بيان كند.
 • به او كمك كنيد پول هايش را براي اهداف گوناگون تقسيم كند.
 • اهداف و مقدار پول لازم را براي آنها بنويسيد.

درس چهارم: به او آموزش دهيد مصرف كننده خوبی  باشد

 • در هر ماه يك روز را تعيين كنيد و او را به خريد ببريد. اين كار باعث مي شود او پولش را براي آن چه مي خواهد پس انداز كند و به صورت تكانشي و بدون فكر خريد نكند.
 • به كودك ياد دهيد چگونه جنس كالايي كه قصد خريدش را دارد با قيمتش مطابقت دهد.
 • از او بپرسيد چرا يك برند را بيشتر از برند ديگر مي خرد.

در نهایت این که:

صبر کردن و به تعویق انداختن خواسته ها مهارت های کلیدی مهی است که بایستی در فرایند آموزش این درس ها در کودکان خود تقویت کنید. این دو مهارت در آینده و در بزرگ سالی نقش بسزایی در سلامت و بهداشت روان زندگی فرزندانتان ایفا خواهد کرد.  

منبع: برگرفته از وب سایت parents

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.