توصیه های والدین و معلمان دارای کودک بیش فعال به دیگر والدین

استفاده از تجربه دیگران کمک می کند تا ضمن کسب آگاهی بیشتر نسبت به یک موضوع، تصمیم های بهتری اخذکنیم. به همین منظور در این مقاله فرصت بهره مند شدن از تجارب والدین و معلمانی که کودک و یا دانش آموز بیش فعال دارند، برای سایر والدین و مربیان فراهم شده است.

امکان استفاده از تجارب دیگران در زمینه های مختلف، فرصت مهی است که به ما کمک می کند تا مجبور نشویم یک راه رفته را دوباره تجربه کنیم. این مسئله در زمینه تربیت فرزندانمان و سبک های مختلف فرزند پروری (برای سنجش سبک فرزند پروری، به کمک این تست سبک خود را بسنجید) که دیگر والدین پیش تر از ما تجربه نموده اند، نیز صدق می کند. به همین منظور در این مقاله به معرفی تجارب و توصیه های والدین و معلمانی که دارای کودکان بیش فعال هستند، به عنوان یک منبع مهم یادگیری برای سایر والدین و مربیان، می پردازیم.

رفتار پدرها، مادرها و معلمانی که کودک بیش فعال در خانه یا کلاس درس دارند، در برخورد با کودکان دارای این مشکل کارساز است. در واقع آن ها برای اینکه این تجارب را کسب کنند زمان زیادی را سپری کرده اند و لازم نیست ما نیز همین زمان را صرف کنیم. فقط کافی است از این تجارب استفاده کنیم وکمتر به آزمون و خطا بپردازیم.

توصیه های والدین و معلمان دارای کودکان بیش فعال:

- الگوی مناسبی برای کودکان باشیم. با دقت درباره ی رفتارمان فکر کنیم. اگر شما قادر نباشید خودتان را کنترل کنید، چگونه انتظار دارید کودک خودکنترلی را تمرین کند.

- درست نیست مدام برسر او فریاد بکشید، پس خشمتان را کنترل کنید. فریاد کشیدن مساله ای را حل نمی کند.

- خیلی سریع نه نگویید. بسیاری از والدین به صورت انعکاسی نه می گویند و کودکی که به میزان زیاد نه می شنود مستعد نافرمانی می شود.

- آن چه را که می خواهید به او آموزش دهید، نه آنچه را که نمی خواهید. فقط نباید ها را به او گوشزد نکنید، به طور واضح برایش توضیح دهید از او چه کاری  می خواهید انجام دهد.

- به برچسب های منفی توجه نکنید. مثلا این که کودک شما کند یا بی انگیزه است. این باعث می شود از توجه کردن به نیاز های آموزشی او غفلت کنید.

- گاهی اوقات حواس پرتی کودک، نافرمانی تلقی می شود. بین این دو تمایز قائل شوید. تنبیه در صورتی لازم است که کودک نافرمانی کرده باشد.

- برچسب ها را بردارید.کودکی که چیز بدی راجع به خودش می شنود، به آنها اعتقاد پیدا می کند.

- به کودک مسئولیت دهید. وقتی کاری را انجام نداد به او نگویید دارویت را خورده ای؟

- به سرزنش دیگران خاتمه دهید. دیگران را مقصر نشمارید. مثلا اگر معلم دیگری داشت ممکن بود در مدرسه مشکلی نداشته باشد.

- از دیگران کمک بگیرید و سیستمی حمایتی بسازید.

توصیه های معلمان

- بهتر است اين كودكان در جلوى كلاس و دور از در بنشينند.

- وقتی دانش آموز مشغول انجام تکالیف یا مطالعه دروس است، اجازه دهید بارها و مرتب جایش را عضو کند.

- به آن ها کارهایی که لازمه آن حرکت و از این جا به آن جا رفتن است، از قبیل پخش کردن کاغذها، رساندن پیغام و یا آب دادن گیاهان را بسپارید.

- از موسیقی به عنوان وسیله ای برای انتقال مطالب استفاده کنید.

- لحن صدای خود را تغییر دهید: گاهی بلند، گاهی آرام، گاهی معمولی.

- درس را به شكلى مهيج و جالب توجه ارائه دهيد و از روش هاى آموزش چند حسى (ديدارى، شنيدارى و جنبشى) استفاده كنيد.

- درس هاى مشكل تر را، اول روز آموزش دهيد.

منبع: برگرفته از وب سایتadditudemag  

 

ارسال دیدگاه های شما :
تصویر جدید

لیست نظرات

نظری ثبت نشده است.